Kruopštus finansų planavimas visada leidžia išvengti nemalonių netikėtumų. Deja, vis dar nemaža dalis Lietuvos gyventojų atsainiai žiūri į taupymą. Finansų patarėjai vis daugiau užklausų sulaukia tuomet, kai klientai jau turi rimtų problemų. Dažniausios užklausos – kaip atsikratyti skolų ir ar verta bankrutuoti. Pirmiausia siūloma atsižvelgti į visas pasekmes, kurios atsiras netinkamai vykdant skolinius įsipareigojimus.

Įsiskolinę asmenys skirstomi į dvi grupes

Tos dvi grupės skiriasi kardinaliai. Vienai grupei priklauso asmenys, kurie yra įsiskolinę, tačiau dar nėra vėluojantys mokėti įmokų. Kitai grupei priskiriami skolininkai, kurių skolos jau registruotos specialiose informacinėse sistemose. Patekus ten, jau kiti kreditų bei kitų finansinių paslaugų teikėjai mato, kad toks asmuo jau turi vėluotinų skolų.

Pirmajai grupei priklausantys asmenys gali pasiguosti tuo, kad esant bėdai galbūt atsiras papildoma galimybė skolintis. Bet, tam, kad taip įvyktų, reikia atitikti sąlygas. Jos yra paprastos – negalima vėluoti su įmokų mokėjimų kitiems kreditoriams. Kita sąlyga – pajamos ir išlaidos turi rodyti, kad nebus keblumų mokėti papildomas įmokas. Ar įsiskolinęs asmuo gali gauti papildomą paskolą paaiškėja po kreditingumo įvertinimo.

Antrai įsiskolinusių asmenų grupei priskiriami žmonės gali pamiršti naujas paskolas bei kitas paslaugas, už kurias atsiskaitoma mokant įmokas. Tokių asmenų finansinė reputacija yra suteršta gana ilgam laikui. Kol skolos nebus grąžintos, vargu ar net telefoną išsimokėtinai bus galim kur nors gauti. Tad, prieš imant paskolą ar perkant kažką išsimokėtinai, svarbu kruopščiai apžvelgti savo galimybes. Pasekmės gali būti žymiai skaudesnės nei jums atrodo.

Skolos niekur nedingsta net jeigu ir bandoma slapstytis

Į įsiskolinusius asmenis, kurie jau vėluoja mokėti įmokas, kreipiamasi vis dažniau. Bandoma įspėti apie tai, kad skolos automatiškai nepasinaikina net praėjus ilgam laikui. Kai kurie nesąžiningi skolininkai yra šventai įsitikinę, kad yra kažkoks senaties terminas, kurį pasiekus, skolų grąžinti nebereikia. Tai yra mitas.

Kai žmogus nesumoka įmokos, automatiškai kreditorius siunčia įspėjimą ir raginimą atlikti mokėjimą su delspinigiais. Jeigu skolininkas tokį nurodymą ignoruoja kurį laiką, kreditorius pradeda imtis teisinių veiksmų. Tad, jau vėluojant nors ir mėnesį, kreditorius pradeda priverstinį skolos išieškojimą, nuo kurio tikrai nepavyks pabėgti.

Kredito teikėjui nėra didelių problemų kreiptis į skolų išieškojimo įmones, net jeigu kredito suma siekia vos kelis šimtus eurų. Matote, dažniausiai paskolų teikėjai net neturi mokėti nė cento išieškotojams, nes pastarieji visas išlaidas išieško būtent iš skolininko.

Nesumokėjus įmokos ir sulaukus skolų išieškotojų laiško, jau galima suprasti, kad teks grąžinti ne tik visą skolą su palūkanomis bei delspinigiais – teks sumokėti visus ieškojimo mokesčius. Tad, nesąžiningiems skolininkams patariama mesti iš galvos svaičiojimus apie tariamus senaties terminus. Jie tiesiog neegzistuoja. Štai priverstinis skolos ieškojimas  tikrai egzistuoja ir jis finansiškai bus labai skausmingas. Tad, geriau nerizikuokite ir laiku atsiskaitykite su kreditoriais.