Netrukus Lietuvoje oficiali valiuta taps euras. Tai reiškia tam tikrus pasikeitimus ne tik žmonėms, tačiau ir verslui bei, žinoma, buhalterijai. Todėl trumpai aptarsime pagrindinius buhalterinės apskaitos niuansus susijusius su euro įvedimu.
Reglamentas
Yra parengtas 40-tasis Verslo apskaitos standartas „Euro įvedimas“(40 VAS), kuriame nuodugniai aprašomi visi su apskaita ir jos vedimu susiję niuansai pereinant nuo vienos valiutos prie kitos.
Perskaičiavimo kursas
Euro kursas yra 3,4528 Lt. Vykdant skaičiavimus ir sumų vertimus iš litų į eurus, svarbiausią vaidmenį vaidina trečias skaitmuo po kablelio – apvalinama pagal matematines taisykles. T.y. jei trečias skaitmuo yra 5 ar didesnis, reiškia prie antro skaitmens pridedame vienetą, o jei 4 ar mažiau – antras skaitmuo nesikeičia. Pavyzdžiui, 11 Lt verčiant į eurus gauname 3,185 EUR. Kadangi trečias skaitmuo yra 5, reiškia apvaliname į didžiąją pusę ir gauname 3,19 EUR.
Užbaigti metus
Siekiant sklandžiai pereiti prie euro, daugelis finansinių institucijų, tame tarpe ir bankai bei VMI, Sodra, pertvarko savo informacines sistemas. Dėl to bankai priims pavedimus iki gruodžio 31d. 10 val. Todėl norint sėkmingai atlikti pavedimus dar iki kalendorinių metų galo, reikėtų tuo pasirūpinti iki gruodžio 31 d.
Pagrindiniai skaičiai
Minimali mėnesinė alga (MMA) 300 EUR.
Minimalus valandinis atlygis 1,82 EUR.
Darbo užmokesčio perskaičiavimas
Darbo užmokesčio perskaičiavimui taikoma išimtis. Jei trečias skaičius po kablelio yra 1 ar didesnis, jau apvalinama į didžiąją pusę. T.y. 1100 Lt / 3,4528 = 318,582, tad apvalinama iki 318,59 EUR